Sektory, skály, cesty
OVK a správci skal
Vyhledávání cest
Rejstřík skal
Rejstřík cest
Přeskoky
Geologie
Klasifikační stupnice
ČR  Česká republika
region  Jižní Morava
oblast  Jevišovická pahorkatina
sektor  Vranovická skála
skála:
VELKÁ STĚNA
Na tuto skálu není žádné omezení lezení. Prvovýstupy jsou povoleny.
poznámka: Zhruba 35metrů vysoká stěna, orientovaná na sever.
oblast: Jevišovická pahorkatina, sektor: Vranovická skála, skála: VELKÁ STĚNA
Obr.1: 082009 , vystaveno: 2009


oblast: Jevišovická pahorkatina, sektor: Vranovická skála, skála: VELKÁ STĚNA
Obr.2: Velká stěna (Vranovická skála), foto: V.Wolf, 2009, zstrnad , vystaveno: 2009


cesty:
STARÁ CESTA, 5 RP (UIAA), První cesta zleva
1 LEVÁ STĚNA, 5+ RP (UIAA), Michal Mezník. Nástup mezi levou hranouo a výrazným koutem ( stejně jako Prométheus) přes 1 bh a dále zleva stěnou přes 4 bh na polici.
Poznámka:5 bh, cesta ukončena v polovině stěny.
VOMETÁK, 6- RP (UIAA), 2008, Vladimír Wolf, Ilja Březina. Nástup stejně jako Levá cesta přes 5 bh na polici. Z police přímo převisem přes 2bh na další polici, přes další dva bh nahou, od posledního traverz šikmo doprava ke slaňáku.
Poznámka:9bh, slaňák
PROMÉTHEUS, 7 RP (UIAA), 2008, Ilja Březina, Vladimír Wolf. Nástup mezi levou hranou skály a výrazným koutem členitou stěnkou přes 1bh pod hladkou stěnku, přes ni (4bh) do široké vodorovné police, z ní přímo nahoru (3bh) další stěnkou pod vrcholové převisy na balkon a od něj nahoru ke slaňáku.
Poznámka:9bh,Friendy č.1,2, slaňák Délka poctivých 30m
SPÁROU, 5 RP (UIAA), Spárou vpravo od Levé cesty
Poznámka:F 1 až 3
DÁREK K NAROZENINÁM, 7- RP (UIAA), 2008, Vladimír Wolf, Ilja Březina. Nástup vlevo od malého předskalí stěnkou přes 2bh pod další hladkou stěnku, její levou částí (4bh) do šikmé police, přes ni přímo pod převisy, přes ně (borhák, smyčka, friendy) přímo nahoru ke slaňáku pod břízou.
Poznámka:9 bh, smyčky, Friendy č.2,3, slaňák Délka poctivých 30m.
KOUT, 5+ RP (UIAA), stará cesta vlevo od Michalovy středem
MICHALOVA STŘEDEM, 8 RP (UIAA), Michal Mezník. Středem stěny, hladkou plotnou do poloviny stěny.
Poznámka:Jištění osadil Michal Mezník, první RP přelez Ilja Březina a Vladimír Wolf 2009
INSOMNIE, 8 RP (UIAA), 2009, Ilja Březina, Vladimír Wolf. Nástup spárou na předskalí, (dále stejně jako cesta od M.mezníka)přes dva borháky na polici, z police hladkou stěnou přes tři borháky pod převis, přes převis do stěny a tou na polici ( ve stěně pod policí u osmého bh končí cesta od M.Mezníka) z police pod další převis k devátému borháku a přes něj na další polici a z ní přímo přes převis ke slaňáku.
Poznámka:9bh,sl., Sada Friendů 1-3, délka 35m,prodlužení cesty od M.Mezníka na vrchol.
2
PTAČÍ HNÍZDO, 7+ RP (UIAA), 2008, Vladimír Wolf, Ilja Březina. Nástup vpravo od předskalí ( modrý kosodélník) stěnou přímo přes 2bh dále zleva okolo třetího a čtvrtého borháku přes pátý na polici. Přes polici pod převisy do díry a přímo nahoru největšími převisy ke slaňáku.
Poznámka:11bh, slaňák Délka poctivých 30m, nutno prodlužovat některá jištění kvůli tahu lana v převisech.
1
SANDOKAN, 7+ RP (UIAA), 2008, Vladimír Wolf, Ilja Březina. Nástup stejně jako Ptačí hnízdo, okolo třetího borháku zprava mírně šikmo doprava ke čtvrtému, od něj přímo nahoru přes pátý na polici, přes ni přímo pod stěnku, její levou částí přes 2 bh pod převisy, přes ně přímo přes 2 bh k poslednímu jištění cesty Zpátky na stromy a tou ke slaňáku.
Poznámka:10 bh, slaňák. Nutno prodloužit jištění v převisech kvůli tahu lana.
VARIANT ŠEDÉHO VLKA, 6 RP (UIAA), Varianta nástupu.
Poznámka:F 1 až 3, smyčky
ŠEDÝ VLK, 5 RP (UIAA), Cesta nazvaná podle plaketky na jejím konci
Poznámka:F 1 až 3, smyčky
ZPÁTKY NA STROMY, 7 RP (UIAA), 2008, Vladimír Wolf, Ilja Březina. Nástup cca 4m vlevo od pravé hrany, plotnou přes 4 borháky pod převísek, spárou pod ním ( Friend č.2) šikmo doleva na polici, z ní přímo plotnou přes 3 borháky pod převis, přes něj přímo do koutku pod další převis, z koutku doleva k borháku a přímo přes něj ke slaňáku.
Poznámka:10bh, Friend č.2, slaňák
CIAF, 6 RP (UIAA), 2008, Vladimír Wolf, Ilja Březina. Nástup ( nepříjemný přímo k 1bh) vlevo od Kursku přímo stěnou přes 4bh mezi dvě police, mezi nimi nahoru a po levé polici k 5 bh, přímo přes něj a 6bh do kouta, koutem pod závěrečný převis a pod ním doprava ke slaňáku Vystrčené kačeny.
Poznámka:7 bh, Friendy č. 1,2,3, Malý Friend č.3, slaňák
KURSK, 5+ RP (UIAA), 2008, Ilja Březina, Vladimír Wolf. Nástup zcela vpravo pilířem přes 3bh na polici k 5.borháku cesty Vystrčená kačena a tou dále ke slaňáku.
Poznámka:5 bh, smyčky, slaňák
VYSTRČENÁ KAČENA, 4 RP (UIAA), 2008, Ilja Březina, Vladimír Wolf. První cesta zprava, nástup ve velkém koutě stěnkou přes tři borháky na polici, traverz policí doleva ke stromu, okolo něj zprava po pilířku do horní stěnky, jí přes bh okolo dalšího stromu ke slaňáku.
Poznámka:6bh, minimálně 4 smyčky, slaňák
Novou cestu k této skále můžete přidat po přihlášení se do SO.
lokalizace:
Údržba:
Stav:
Poznámky ke skále
Podívej iljo, doma zůstavat nebudu, ale na Vranoveckou už nepojedu. Představa, že tam potkám někoho, kdo zřejmě místo hlavy aktivuje jen ty záda, ramena a bicepsy je jen dalším důvodem. Napsat o někom že je magor, tupec, nic nevyleze a je méněcennej lezec, a to vše po přečtení několika vět v komentářích ...  
(Michal (Franta) / 15.09.2009 15:06:42)
Ahoj magoři! Původně jsem nechtěl vůbec přispívat, neboť nesouhlasím s možností diskuze na těchto stránkách. Měly by spíš fungovat jako relevantní možnost k získání kvalitních informací a ne k trapným diskuzím typu bulvárního "lezce". Tupost určitých jedinců mě však nemohla nechat chladným. Tedy k věci. Nejdříve však k Vranovické skále samotné. Kdo tam byl a má všech pět pohromady, tak ví, že je to nádherné lezení v PEVNÉ skále začínající kolmým lezením většinou po lištách. V půlce stěny je potřeba zaktivovat záda, ramena, bicepsy a pustit se do trochu převislejšího a vzdušnějšího lezení. Opravdu nedokážu pochopit, jak někdo šíří hanebné pomluvy o tom, že se na Vranovické skále leze v lokrech a po dunících blocích. Těch pár kamenů, které tam leželi na policích, a které tam již dávno nejsou, jsou je důkazem toho, že se v této oblasti dříve skoro vůbec nelezlo. Nic víc, nic míň. Jinak má Vranovická skála jen jednu hvězdičku a ne dvě, které by si snad zasloužila. Je potřeba lépe číst. Každopádně to není oblast pro začínající lezce a já pevně věřím, že se tam takoví lezci, kteří nic nevylezou a dokážou jen hloupě kecat nebudou vyskytovat příliš často. Je potřeba začít vždy u sebe. Chyba je totiž vždy na straně lezce a ne na straně skály. Komu se lezení na Vranovické skále nelíbí, ať zůstane raději doma. Vždycky si tam radši zalezu sám, než s partou méněcenných "lezců"...
(ilja / 15.09.2009 00:23:33)
Ahojky zlý Vlku, vidím že jsi o své pravdě skálopevně přesvědčen, pevněji než zmiňovaná  vyvřelina a neustoupíš ani o píď. Pro mě za mě dělej si cesty třeba v lomu v Líšni, ale nedávej tomu potom dvě hvězdičky na webu, nás nezkušené a začínající lezce to může zmást. Přeci jenom ještě neumíme tak dobře žonglovat s desetikilovými lokry jako vy zkušení lezci. Pánbůh s námi a zlé pryč. :-)
(Marek / 13.09.2009 22:31:48)
Tak panáčci alespoň konečně vím v čem je jádro pudla, bylo to přesně tak jak jsem předpokládal a Franta mi to jen svým komentářem potvrdil.  Nicméně vždy říkám, že když se někde moc neleze je nutno se na to připravit , počítat s tím, že skála bude zarostlá a zaprášená, na vyvřelině různé mechy a lišejníky drží trochu lépe než na vápně. A podobně "zašpiněné , zarostlé či rozbité" sektory jsou i v Krase a leze se na nich jakoby nic! Nicméně vás mohu ujistit, že borháky jsou osazené v kvalitní skále a ne v žádných dunících blocích, takže vytrhnutí hned tak nehrozí a statistika mnou osazených jištění zatím mluví v můj prospěch, nevím, že by mi někdy od roku 1993, kdy jsem s tím začal, vypadlo nekvalitně osazené jištění a při vší úctě není asi v této zemi člověk, který by jich osadil více. A na rozdíl od vás si na Vranovickou letos ještě zajedu zalézt aspoň jednou určitě.    
(Vlk / 10.09.2009 14:38:22)
Já jsem jen vyjádřil svůj názor na to, jak se mi tam líbilo. Nelezu  žádné extrémy, vybírám si cesty tak do sedmiček. Nevím proč, ale výpravy na skalky v okolí Brna  jsem si zvykl posuzovat úplně jinak než hory (Tatry), písky nebo sem tam i  něco v krasu (Macocha). Zvlášť když vidím nové borháky a novou oblast. Bude to znít asi divně, ale kydž dojedu ke sklále přejištěné borháky po třech metrech, tak očekávám problémy spíše ve své neschopností danou cestu přelézt než strach, že se se mnou vyvalí celý blok, v horším případě i s borhákem. Asi už jsem posera a začínám stárnout. Nicměně ani v té rozbité Weberovce co jsme lezli před pár týdny jsem se necítil ani z poloviny tak "připosraně", jako tady ve dvou cestách co jsme nějak vybojovali. A ten blok co jsme vylomili naštěstí nikoho netrefil - ani jističe, ani psy.
(Michal (Franta) / 09.09.2009 09:51:28)
Milý chlapče :-) Pokud je to z vlastní kapsy je vše "oukej", beru zpět, ale... Co si budem nalhávat, přejišťovat samozřejmě ano, ale tohle je už trochu na sílu, nahoře je centimatrová vrstva krásně fosforeskujícího lišejníku a celý vrch je rozmr..ný! To je o strach si nahoře odsednou do borháku abych ho nevyrval i s nějakou knihovnou. Nevím jestli na tatry natrénuju na skalce osazené sítí borháků 2,5 x 2,5m. To v  Tatrách moc nefrčí. A trénovat na mech a lokry..., to je asi nesmysl. Ale jinak si samozřejmě vážím Tvé práce odvedené v Krase při přejišťování cest.    
(Marek / 09.09.2009 08:39:08)
Milí chlapci, odpovím vám takto: Za prvé si myslím, že přejištění stávajících cest se má dít na všech skalách, kam chodí někdo lézt bez rozdílu a ne jen na těch, které se líbí zrovna mně. Za druhé z prostředků ČHS se přejišťují pouze staré cesty, nové si hradíme sami a tak když to vztáhnu na celou Jevišovickou pahorkatinu, tak z ČHS šlo cca 15% prostředků, zbytek tj. cca 85% šel z mé vlastní kapsy a je tedy pouze na mém rozhodnutí, jak se svými řádně zdaněnými penězi naložím a myslím si Michale, že mě natolik znáš, že bys mohl vědět, že je mi zcela jedno, kolik peněz do toho investuji. Navíc tento podíl v Jevišovické pahorkatině u ČHS bude dále rapidně klesat, protože v současnosti zde děláme zejména nové cesty. Za třetí, Adama Záděru asi taky znáš a tomu se tam narozdíl od vás líbilo, i když říkal, že vlastně nic nevylezl. Takže bych nechal na každém, ať si udělá obrázek sám. Za čtvrté, tyto oblasti nejsou navštěvované jako Kras nebo Vysočina, proto mohou být cesty poněkud špinavější, prostě příroda je příroda. Za páté, pokud bych chtěl vyrazit do hor, tak nemusím na písek, ale velmi dobrou přípravu mi poskytnou právě oblasti v Jevišovické pahorkatině a mám je z Brna o polovinu blíže než písky a to vím o čem mluvím, protože s výjimkou tří cest mám vylezeno vše, co je na Skalních oblastech zadáno a ještě dost navíc, co zatím z různých důvodů není. Za šesté, z vašich příspěvků vůbec nevyplývá, co konkrétního se vám nelíbilo, takže by to chtělo psát více jasněji (na mě to působí tak, že jste nic nevylezli a byli jste z toho akorát pěkně otrávení). Jinak nošení přilby je odpovědností každého jedince, který se na skalách pohybuje, kdo si své hlavy neváží, nechť ji nenosí a kameny padají ve všech oblastech bez rozdílu a to zejména vlivem povětrnostních podmínek, s tím se jaksi musí počítat, stejně i s tím, že lezení je ve své podstatě nebezpečný sport a jako k takovému k tomu musím přistupovat.
(Vlk / 31.08.2009 08:41:59)
Přidávám se k Márovi. Už sem nepojedu. A pro ty co se sem chystají - přilbu s sebou (jeden menší skalní blok zapíchnutý do hlíny budiž důkazem naší návštěvy).
(Michal (Franta) / 24.08.2009 11:37:26)
Nejsem si jistý jestli osazování, takovýchto "oblastí" novým jištěním není bohapusté plýtvání prostředky ČHS resp. penězi řádně platícíc členů!!! To radši všem kupte lahváče.
(Marek / 24.08.2009 11:31:52)

Aktuální informace lezcům |  Aktuálně platná omezení lezení |  Databáze sektorů, skal a cest na území ČR |  Dokumenty ochrany přírody |  Galerie horolezců |  Horolezecká bibliografie |  Metodické video k údržbě skal |  Orgány ochrany přírody |  Pravidla lezení pro nepískovcové skály v ČR |  Pravidla lezení pro pískovcové skály v ČR |  Přehled údržby skal |  Sektory se zákazy lezení |  Sezónní omezení lezení |  Správci skal |  Srážky v sektorech za posledních 24 hodin |  Teritoriální působnost vrcholových komisí |  Zákazy MG na skalách ČR |  Zápisy z jednání vrcholových komisí |  Mobilní aplikace Skalní oblasti ČR



© Copyright 2004–2024 Dr. Zdeněk Strnad
Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií bez předchozího souhlasu je zakázáno.